Cselekmény és kommentár – Lehel módra

Kicsit megijedtem, mikor megláttam, hogy Garaczi László Plazma2 avagy az Ovibrader című előadását felolvasó színházi formában adják elő. Tiszta szerencsére, ez több volt annál. Nagyobb volt az átélés a színészek részéről és a színészi játék is több volt, mint az átlagos felolvasó színházi előadásnál. (és ez így volt jó) 

Az előadást a színház előterében láthattuk, s mivel a dráMA fesztivál alatt az előtér amúgy is át van alakítva kávézóvá, az egész hangulata olyan volt, mint a kocsmaszínházaké. (csak nem biztos, hogy jól esett volna a sör)

Az egész előadás arra épül, hogy egy kisfiú nem tudja kimondani az édesanyjának, hogy szereti, ezért az anya orvoshoz viszi. (tipikus eset az anyáknál)


Az orvos hipnózis segítségével próbál fényt deríteni a problémára. Az előadás innen kezd érdekessé válni. (mai modern módszer)

Felelevenítődik a gyerek óvodás kora. Az ovisok a felnőttektől látott események alapján játszanak, terhesség, megcsalás, ki kit szeret, miközben semmivel sincsenek tisztában. (ügyelni kellene, hogyan viselkedünk a kisgyerekek előtt)

Majd az orvos egy nagyon komplikált hipnózisos trükkel, a jövőbe repíti a fiatal fiút. Végig követhetjük az egész életét a halálig. (felmerül a kérdés: létezik ilyen?)

Fiatal kamaszként interneten társalog egy lánnyal, egyre jobban érdeklődik a szex iránt. Gondolatai mindig csak e körül forognak. (mint minden kamasznak)


Huszonévesen sikeres munkahelyet sikerül szereznie, jó az anyagi helyzete. (de nem boldog)

Később párkapcsolatban él egy nővel, nagy veszekedések, mindenki a másikat hibáztatja. Nem szeretik egymást. (tipikus 21. századi probléma)

Egy kis idő elteltével egyre jobban romlik az élete, az anyjával a viszonya is felszínes. (itt már nagyon sajnáljuk a karaktert)    

Később rájön, hogy ő valójában bárány. Elmesél egy történetet egy emberről, aki tigrisnek érezte magát, ezért átműtette magát. (itt már tönkrement az élete)

Idős korában már nem teljesen normális. Megjelenik a halál, mint egy jó barát, akitől nem kell félni. (ilyen szomorú az élet)

A háttérben a hangszórókban időnként megszólaló női hang a férfiakat vagy nőket jellemzi. (mindenki megkapja a magáét)

A hipnózis végeztével a doki felébreszti a gyereket és elfeledteti vele a látomásait. Elmondja az anyjának, hogy azzal a kis problémával ne foglalkozzon, majd megoldódik. (kicsit keserű szájízt hagyott bennem, hogy végigkövetem a fiú keserves sorsát, és nem kapok semmi alternatívát, de mindennek meg kell történnie, ez van)         

Végül a kisfiú újra olyan, amilyen volt, aki kiakad, amikor az anya azt mondja rá, hogy báránykám. Nem vagyok bárány! – üvölti a kisfiú. (de mi már tudjuk, hogy az lesz belőle)

balázs.lehel