Hátborzongató

A dráMA fesztivál ötödik napján került színpadra Forgách András A fiú című előadása. Egy sötét, kígyószerű alagút mentén kerülünk a neonnal kivilágított stúdióterembe. Már az első pillanatokban érezhető a titokzatosság, rejtélyesesség, amely később egész végig jelen marad az előadás során. A szoba hidegségét, merevségét kihangsúlyozza a neonok fénye. Az expresszionistaszerű ablakoknak sem sikerül megtörniük ezt a feszült légkört.


Megjelenik előttünk az idős nő figurája, Irén, a férjével együtt. A kettőjük közötti kapcsolat egyszerűen borzalmas, hiszen eljutottak egy olyan szintre a kapcsolatukban, hogy minden szavuk hátborzongató a másik számára.

Karácsony van, de ennek ellenére az idős pár egy kis falusi szállóba menekül. Ez a menekülés sikertelenek bizonyosodik, hiába jöttek erre a helyre, hiszen minden problémájukat magukkal hozták. Irén férje kihozza mindkettőjükből a legrosszabbat, képtelenek elviselni egymást. Azt, hogy miért kerültek ebbe a helyzetbe, nem tudjuk. Az előadás nem arra összpontosít, hogy válaszokat adjon nekünk, hanem a kérdésekre fekteti a hangsúlyt. A kérdés pedig nem az, hogy miért nem mennek el a szobából, hanem hogy miért vannak ott.

A történet mesteri módon bontakozik ki előttünk és minden szereplőnek a megjelenése egyre feszültebbé teszi a helyzetet. Ez a feszültség és titokzatosság a lelkész szerepében is nagyon jól érezhető, de csak akkor kezd kicsúcsosodni, amikor megjelenik Félix, a fiú. A konfliktus Irén köré összpontosul, aki hihetetlen nyugodtsággal kezeli a helyzetet. Annak ellenére, hogy a kábítószerfüggő durváskodik vele és verbálisan ostromolja, Irén nem üt vissza, magába szívja mindazt, amit a fiú kienged magából.

Félix egy hátborzongató alak, a kábítószer függőség teljesen kiborította, emiatt csak egyetlen utat lát magának, a halált. Csakis ez jelent menekülést számára. Ellentétben áll a többi szereplővel, akiknek jellemében megmutatkozik a többoldalúság (például a rendőrök esetében). Félixnek csak egyetlen oldalát látjuk, ez pedig még jobban kiemeli a tragikus sorsát. A többi szereplő többoldalúsága komikus hatást vált ki, amely egy pár pillanatra feloldja a feszült helyzetet, majd újból megfagy a levegő.


Egy olyan előadásról beszélhetünk, mely során sokszor megáll az ember lélegzete. Olyan emberi sorsokat mutat meg, melyek hátborzongatóak a tragikus sorsuk miatt.

csiki.andrás